Stajyer Ehliyet Sistemi

STAJYER EHLİYET VE ADAY SÜRÜCÜLÜK NEDİR?

Stajyer ehliyet nedir? Aday sürücülük hakkında bilmeniz gereken hususlar nelerdir? Hangi durumda sürücü belgeleri iptal edilecek? İptal edilen sürücü yeniden nasıl ehliyet belgesi alacak? Bu soruların cevabı 2016 Ekim ayında güncellenen yazımızda..

Karayolları Trafik Yönetmeliğindeki  17 Nisan 2015 tarihinde değişik ile 2016 yılından itibaren uygulanmak üzere bir çok değişiklik ile birlikte stajyer ehliyet yada aday sürücü kavramı da getirilmiştir. Bu konu hakkında Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün 27/08/2015 tarihli resmi yazısı ile de konu hakkında detaylı açıklama yapılmıştır. Bu yazılar doğrultusunda aday sürücülük kavramı bütün yönleri ile bu yazımızda açıklanacaktır. 

2016 ve önümüzde ki yıllarda ehliyet alacak sürücü adayları ilk etapta aday sürücü yada stajyer ehliyet sahibi sürücü olarak adlandırılacak. 

Bu yazımız bütün ayrıntıları şuan yürürlükte olan mevzuatlar kapsamında araştırılarak yazılmış, en son Ekim 2016 tarihinde kontrol edilerek ve mevzuatlar kontrol edilerek güncellenmiştir. 

   

STAJYER EHLİYET YADA ADAY SÜRÜCÜLÜK NEDİR? 

Aday sürücülük yada stajyer ehliyet 01.01.2016 tarihinden itibaren ilk kez ehliyet belgesi alanlar ile herhangi bir sebepğten dolayı ehliyeti iptal edilen kişilerden yeniden sürücü belgesi alanlar, ehliyet belgelerini aldıktan sonra iki yıl süreyle aday sürücü kabul edilecektir. 

01.01.2016 tarihinden sonra ilk kez ehliyet belgesi alan kişiler,

Ehliyeti herhangi bir sebepten dolayı iptal edildiğinden dolayı yeniden ehliyet alan kişiler aday sürücüdür.  

Adaylık süresi belgenin alım tarihinden itibaren 2 yıldır. Örneğin bir aday 05.05.2016 tarihinde belgesini almış olsun: Bu kişi 05.05.2018 tarihine kadar aday sürücüdür. 

 

ADAY SÜRÜCÜLERİN TEK BAŞINA ARAÇ KULLANMASI:

 

Stajyer ehliyet sahipleri tek başına araç kullanabilecek midir?

 

Kesinlikle evet. Aday sürücüler ehliyet belgelerini aldıkları tarihten itibaren tek başına araç kullanabilir. Yanında refakatçı bulundurmalarına gerek yoktur. MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü yukarıda bahsettiğimiz yazı ile açıklıkta getirmiştir.  

 

STAJYER EHLİYETİN İPTAL EDİLMESİ:

ÖNEMLİ !! Aday sürücünün hangi durumlarda sürücü belgesi iptal edilir?

 

Bu konu da açık bir şekilde yönetmelikte düzenlenmiş ve Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün ilgi yazısında de tek tek açıklanmıştır. 

1. Aday olduğu 2 yıl boyunca Trafik ışıklarını 3 kez ihlal edenin,

2. Aday olduğu 2 yıl yıl boyunca hız limitlerini 3 kez aşarak ihlal edenin,

3. Aday olduğu 2 yıl boyunca, sağ ve sola, dönel kavşaklarda yayalara, bisiklet kullanıcılarına geçiş hakkını üç kez ihlal edenin,

4. Aday olduğu 2 yıl süre boyunca okul geçitlerinde öğrencelerin geçişlerini 3 kez ihlal edenin,

5. Aday olduğu 2 yıl süre içinde emniyet kemerinin 3 defa takılmaması halinde,

6. Aday olduğu 2 yıl içinde uyuşturucu ve uyarıcı maddeleri BİR KEZ DAHİ olsa alanın, 

7. Aday olduğu 2 yıl içinde alkollü araç kullanarak 0.20 promilin üzerinde alkollü çıkanın,

8. Aday olduğu 2 yıl içinde toplam 75 ceza puanına ulaşanın

9. Ve son olarak aday olduğu 1 YIL İÇİNDE,  toplam 75 ceza puanına ulaşanın yada ölümle neticelenen trafik kazasında asli olarak hatalı olanın 

Ehliyetleri (sürücü belgeleri) iptal edilir. 

 

Stajyer sürücünün ehliyetine el konulması halinde, bu kişi psikolojik durumunun tespiti için psikoteknik teste tabi tutulacaktır. Bu şahıs psikolojik durumunun tespitinden sonra tekrar sürücü kursuna başvurması gerekecektir.

 

Yani bu duruma maruz kalarak ehliyeti iptal edilen kişi psikoloji durumunun sağlam olduğunu belgeledikten sonra yeniden sürücü kursuna giderek sınavları kazanması gerekecektir.  

 

 ADAY SÜRÜCÜNÜN ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMASI:

 

Yönetmelikte aday sürücünün 0.20 promillü alkol aldığının tespiti halinde bu sürücünün ehliyeti direk iptal edilir. Başka bir hata işlemesine hiç gerek dahi yoktur. Dolayısı ile mevcut yasalarımız alkollü araç kullanımını kesinlikle affetmemektedir. 

 

75 CEZA PUANI NASIL DOLDURULUR?

 

Aday sürücü yada stajyer sürücünün ilk bir yılında toplam 75 ceza puanı alması halinde ehliyetinin iptal edileceğini 9. Maddede belirtmiştik. Bu durumda en sık yapılan ceza puanları nedir? Bunlardan en önemli olanlarını paylaşmak istiyoruz. 

 

Kırmızı ışıkta geçmek 20 Ceza puanı 

Not: 2 yıl içinde toplam 3 kez ışık ihlalini yapanın ehliyetine el konulur. 

Trafikte seyir halinde iken telefonla konuşmak 10 ceza puanı

Emniyet kemeri ihlali 20 ceza puanı 

2 yıl içinde toplam 3 kez ihlal ederseniz de el konulur.  

Hız sınırı ihlali 10 ceza puanı 

Not: 2 yıl içinde toplam 3 kez hız limiti ihlalini yapanın ehliyetine el konulur. 

Muayenesi yapılmamış araç kullanmanın cezası 10 puandır. 

Park yasağı ihlali 20 ceza puanı,

Açıklama: Yukarında bazı ceza puanları verilmiştir. Bunlardan bir kaçını bir yıl içinde yaparak toplam da 75 cezası alırsanız ehliyetiniz iptal edilecektir. 

Anket

Bizi nereden duydunuz?
 
mod_vvisit_counterBugün143
mod_vvisit_counterDün58
mod_vvisit_counterBu hafta201
mod_vvisit_counterGeçen hafta535
mod_vvisit_counterBu ay1454
mod_vvisit_counterTüm zamanlar216909

İp adresiniz: 18.205.176.85
Bugün: Kas 19, 2019